Przed podpisaniem stosownej umowy wynajmu sali weselnej powinniśmy wcześniej zjeść obiad lub umówić się z menadżerem na małą degustację. Przy układaniu menu weselnego pamiętajmy, by podać 3-4 dania gorące dnia w czasie przyjęcia. Bardzo istotne, by serwowane potrawy były świeże i przyrządzone w dniu ślubu. Jeśli niektórzy z gości są wegetarianami warto pomyśleć o włączeniu do menu zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich potraw. Jeśli natomiast zaprosimy rodziny z małymi dziećmi, warto podać dwa menu: dla dorosłych i dla dzieci. Jeżeli planujemy wesele w upalne lato, lepiej zrezygnujmy z podania mięsnych galaretek, tatara czy ciężkostrawnej sałatki z majonezem.

Przy wybieraniu sali idealnej istotny będzie również jej wystrój. W trakcie spotkania z właścicielem lub menadżerem domu weselnego, powinniśmy się dowiedzieć, czy kwestia dekoracji będzie należeć do naszych obowiązków czy do pracowników lokalu. Jeśli dekoracja leży w gestii lokalu upewnijmy się też, co dokładnie wchodzi w zakres tej usługi. Idealna sala weselna powinna posiadać kilka typów oświetlenia. W części jadalnej powinno być jasno, natomiast nad parkietem tanecznym warto byłoby pomyśleć o przyciemnieniu światła. W ten sposób nadamy sali i przyjęciu wyjątkowy klimat. Do naszych obowiązków należy również sprawdzenie, czy wynajęty przez nas DJ czy zespół weselny przywożą ze sobą własne oświetlenie.

Przy oglądaniu sali warto też upewnić się, czy podłoga nie jest zbyt śliska. Posadzka nie powinna być wykonana z gresu, marmurów i kafelków. Parkiet tanecznie nie może być też zbyt twardy, ponieważ gości rozbolą szybko stopy i nie będą się już bawić. Pamiętajmy też, że bańki mydlane i tuby strzelające drobinkami może i są imponujące, ale jednocześnie mogą spowodować bolesne upadki weselników tańczących na parkiecie.

Często przy wybieraniu sali weselnej nie uwzględniamy akustyki. Musimy jednak pamiętać, że jest to kluczowa sprawa. Zła akustyka może bowiem zniweczyć cały trud, którymi włożyliśmy przy organizowaniu wesela. Goście z pewnością będą się kiepsko bawić, jeśli nie będą słyszeli DJ czy zespołu weselnego. Z pewnością gorsza akustyka będzie w długich salach, w których ściany i posadzki zostały wyłożone kamieniem. Niski lokal również nie sprzyja dobrej akustyce. Dlatego idealna sala weselna powinna być wysoka i mieć drewnianą podłogę. Do wspaniałych wyciszaczy należą także o dywany na podłodze, ściany z drewna czy tekstylne dekoracje. Jeśli natomiast wybrany przez nas lokal dzieli się na dwie sale, musimy obowiązkowo pamiętać o dodatkowym nagłośnieniu w drugim pomieszczeniu.

Pamiętaj, że podpisanie umowy wynajmu sali weselnej jest obowiązkowe. Jeśli właściciel nie chce jej zawrzeć lub zwleka z jej podpisaniem, lepiej zrezygnuj z tego lokalu i zacznij szukać innego. Wynajem sali weselnej wiąże się z dużymi kosztami, dlatego dokładnie przeczytaj sporządzoną umowę. Dokładnie sprawdzaj każdy detal. Jeśli nie zrozumiałeś jakiego zapisu, nie bój się pytać. Właściciel jest zobowiązany do zrozumiałego wytłumaczenia każdego zapisu w umowie. Przygotowana umowa musi być dokładna i zawierać wszystkie niezbędne detale dotyczące przyjęcia weselnego: ramy czasowe, liczba osób pracujących przy organizacji przyjęcia, menu oraz wszystkie koszta, które wliczone są w cenę usługi. W umowie musi także się znaleźć informacje dotyczące rezerwacji lokalu, wpłacenia zadatki lub zaliczki, a także warunków wycofania się z umowy. Należy też sprawdzić, czy w otrzymanej umowie znajdują się zapisy o korkowym, dekoracjach sali, torcie i ciastach weselnych oraz serwowanych napojach. Oferta lokali może się bowiem różnić. Niektóre domy weselne mają to zawarte w standardowej usłudze, w innych para młoda musi sama o to zadbać. Po rozmowie z właścicielem powinniśmy dać sobie trochę czasu na zastanowienie, Poprośmy więc o kopię umowy, dokładnie ją przeczytajmy i przeanalizujmy spokojnie wszystkie zapisy w domu. Możemy też porównać oferty wszystkich oglądanych lokali i dopiero wtedy podejmijmy ostateczną decyzję.