Bukiet ślubny jest jednym z najważniejszych dodatków na ślubie. Kiedy spotkać z kwiaciarką, która będzie przygotowywała Twój bukiet, pamiętaj, by wziąć ze sobą swojej sukni. Kwiaty nie mogą przyćmiewać piękna sukni. Wybór kwiatów zależy od kształtu Twojej sukienki, stylu uroczystości, a nawet typu budowy ciała. Na spotkanie z kwiaciarką weź więc ze sobą próbkę tkaniny, z której uszyta będzie Twoja suknia ślubna, projekt sukienki oraz zdjęcie kościoła. Kwiaty powinny umiejętnie uzupełniać Twój strój, a nie konkurować z nim. Do ozdobnej sukni będzie wspaniale pasował skromny bukiet. Natomiast prosta sukienka będzie idealnie komponowała się z bardziej ekstrawaganckimi aranżacjami wysadzanymi kryształami, kolorową serpentyną oraz jedwabnymi wstążkami.

Bukiety ślubne mogą być układane w różnych stylach i rozmiarach. Nosegay jest małym, okrągłym bukietem. Kwiaty są w nim mocno ściśnięte, a ich łodygi kwiaciarka obwiązuje elegancką wstążką. Zwykle do ułożenia tego bukietu wykorzystuje się jedną odmianę kwiatów. Bukiet wspaniale komponuje się niemal ze wszystkimi sukniami ślubnymi. Ponadto jest lekki i bardzo wygodny. Natomiast korsarzem nazywamy ozdobny stroik, który zakłada na rękę najczęściej świadkowa. Może być wykonany ze wszystkich odmian kwiatów. Biorąc pod uwagę wielkość stroika, umieszcza się go na wstążce albo bransoletce. Z kolei biedermeier jest niewielkim i zwartym bukietem ślubnym. Kwiaty powinny być sumiennie ułożone w gładką powierzchnię półkuli. Do skomponowania przepięknego bukietu można wykorzystać kwiaty w rozmaitych kolorach i odmianach. Istotne jest, by jeden rząd był w tylko jednym kolorze. Najczęściej kwiaciarki układają bukiet jedno- albo dwukolorowe, używając np. eleganckich i pięknych róż. Wiązanka może być dowolnej wielkości, dzięki temu będzie wspaniale pasowała do narzeczonej. Z kolei do drobnej panny młodej będzie idealnie pasował pomander, czyli zawieszona na wstążce kompozycja kwiatów w kształcie kuli. Najlepszy efekt można uzyskać komponując bukiet z róż, peonii albo tradycyjnych goździków. Takie wiązanki można wykorzystywać do ozdobienia sali ślubnej i kościoła. Natomiast z kwiatów mających długie łodygi (np. kalie) można ułożyć przepiękny bukiet, opierający się na przedramieniu panny młodej. Taka aranżacja jest niebywale efektowna i elegancka, ale jednocześnie mało wygodna. Mianem hand-tied określamy luźno ułożony bukiet, w których łodygi kwiaciarka przewiązuje wstążką. Można użyć kwiatów z dowolnej odmiany, w rozmaitych kolorach i długościach. Przepięknie wygląda wiązanka wykonana z polnych kwiatów. Kaskada, czyli bukiet spływający, płaczący albo prysznicowy jest również chętnie wybierany przez panny młode. Bukiet wyróżnia się „wypływającymi” w dół kwiaty. Wiązanka jest spiczasta u dołu, natomiast na górze jest okrągła. Do skomponowania tego bukietu można użyć wszystkich odmian kwiatów.

Oprócz przepięknego bukietu ślubnego niezwykle istotny jest również wybór idealnej sali weselnej. Wybór sali jest jednym z ważniejszych etapów planowania ślubu. Wspaniałe sale można znaleźć przez Internet, na przykład zaglądając na stronę: Oszczędzimy w ten sposób nasz czas i pieniądze.