W przeciwieństwie do muzyki weselnej, kompozycji kwiatowej czy ciasta, fotografii ślubnych nie możesz usłyszeć, powąchać czy skosztować, a nawet zobaczyć na początku – nie bardzo wiemy, jak wyszły zdjęcia, dopóki nie dostaniemy ich od fotografa. Oznacza to, że musisz poświęcić trochę czasu na przeprowadzenie starannych badań, a następnie selekcję umiejętności zawodowych, stylu artystycznego i osobistego sposobu bycia, które są wyjątkowo ważne przy wyborze fotografa.

Zanim zaczniemy szukać idealnego fotografa, zastanówmy się i zdecydujmy jaki styl zdjęć preferujemy. Niektórzy zamiast ustawianych zdjęć wolą szczere i spontaniczne zdjęcia ludzi, wystroju i zabawy. Zrobienie typowej ustawianej grupowej fotografii może zająć zbyt dużo czasu. Fotografia reporterska jest bardziej naturalna. Jeśli wolisz klasyczne portrety (w stylu albumu ślubnego Twoich rodziców) wybierz tradycyjnego fotografa, który specjalizuje się w fotografii portretowej. Najczęściej zdjęcia przedstawiają samą parę młodą, a także nowożeńców z przyjaciółmi, świadkami i członkami rodziny. To jednak wcale nie znaczy, że nie ma tutaj miejsca na bardziej kreatywne fotografie. Oczywiście niektórzy fotografowie koncentrują się na zrobieniu zdjęć pary młodej stojącej przy ołtarzu oraz kilku zdjęć grupowych przed kościołem i domem weselnym. Inni fotografowie podejmują się także zrobienia przepięknej sesji portretowej nowożeńców.

Fotografia artystyczna jest podobna do fotografii dokumentalnej, jednak fotografowie mogą wykazać się większym kunsztem. Mogą też nadać zdjęciom wyjątkowy styl. Tak więc zdjęcia odzwierciedlają rzeczywistość widzianą oczami fotografa. Zwykle pierwszy plan jest ostry, a tło wydaje się być rozmyte. Takie zdjęcia sprawiają wrażenie bardziej naturalnych. Fotografie artystyczne mogą być czarno-białe lub kolorowe. Niektórzy fotografowie artystyczni oferują także profesjonalną sesję młodej pary.

Zdjęcia w stylu „edgy-bold’” wyróżniają się przechylonymi kątami i niekowencjonalnym kadrowaniem. Takie fotografie są niezwykle oryginalne i ciekawe. Fotografowie preferujący ten styl często robią nietypowe ujęcia.

Wiele fotografów ślubnych oferuje wyjątkową mieszankę portretów i zdjęć w dokumentalnym stylu. Ponadto mogą zrobić zarówno czarno-białe, jak i kolorowe fotografie. Jeśli masz jednak ulubiony styl, upewnij się, że wybrany fotograf się w nim specjalizuje.

Oprócz szukania idealnego fotografa, niebywale ważny jest również wybór wyśnionej sali weselnej. Wybór sali stanowi jeden z najważniejszych etapów organizowania przyjęcia. Wymarzoną salę ślubną można znaleźć przez Internet, na przykład zaglądając na witrynę internetową: W ten sposób możemy sobie znacznie zaoszczędzić czasu, pieniędzy i nerwów.