Jeśli wiecie już w jakim stylu chcecie urządzić ślub i wesele, a także znaleźliście kilka interesujących sal weselnych, musicie pamiętać o zadaniu odpowiednich pytań właścicielowi lub menadżerowi lokalu. Uzyskane odpowiedzi na te pytanie ułatwią Wam z pewnością podjęcie ostatecznej decyzji.

Przede wszystkim musicie zapytać z ilu sal składa się odwiedzany przez Was dom weselny. Nie zapomnijcie też zadać pytania o to, ile zaproszonych gości jest w stanie zmieścić się spokojnie w każdej sali. Zwracajcie uwagę na to, że nie możecie jedynie „upchnąć na siłę” wszystkich biesiadników. Każdy z nich musi czuć się swobodnie i mieć dobry dostęp zarówno do bufetu, stołu, jak i na parkiet taneczny. Warto też przyjść dyskretnie przed przyjęciem dla innej młodej pary, by upewnić się, czy rzeczywiście zmieści się w sali taka liczba gości, jaką podał właściciel lub menadżer lokalu. W przypadku gdy lokal składa się z kilku sal, musicie też zapytać, czy obsługa wskaże gościom właściwą salę.

Zapytajcie też, czy dom weselny wyposażony jest w klimatyzację. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, dowiedzcie się, gdzie zlokalizowane są odpowiednie urządzenie i czy istnieje opcja ich regulacji. Należy również się upewnić, czy temperaturę na każdym takim urządzeniu można ustawić oddzielnie.

Oczywiście zapytajcie też właściciela czy menadżera czy lokal jest odpowiednio ogrzewany. Jeśli otrzymamy pozytywną odpowiedź, dowiedzmy się w jaki sposób dom weselny jest ogrzewany. Jeśli nasz ślub odbędzie się w lecie, zapytajcie też, czy jeśli będzie chłodno, można będzie włączyć ogrzewanie na życzenie zaproszonych gości.

Jeśli zapraszamy rodziny z małymi dziećmi niezbędne będzie zadanie dwóch pytań. Czy maluchy siedzą przy stole z rodzicami, czy lokal dysponuje niezależną salą lub chociaż specjalnie wyodrębnioną część dla najmłodszych gości? Jeżeli dom weselny posiada osobną salę, to czy w czasie przyjęcia wykwalifikowana osoba (np. animator) będzie się opiekować dziećmi?

Czy w lokalu znajduje się „palarnia”? Czy mieści się ono wewnątrz domu weselnego, czy też goście, którzy chcą zapalić papierosa muszą wyjść na zewnątrz? Jeśli jest możliwość palenia w budynku, to czy to pomieszczenie jest odpowiednio wentylowane?

Czy w domu weselnym znajduje się sejf, w którym para młoda będzie mogła przechowywać prezenty? Gdzie jest zlokalizowany i kto jest uprawniony do jego otwarcia?

Niezbędne będzie też zadanie kilku pytań o weselne menu. Jakie menu oferuje dom weselny? Z ilu potraw się składa? Czy istnieje możliwość zamówienia dań mięsnych i wegetariańskich? Czy można zamówić dwa menu: dla dzieci i osób dorosłych. Czy w cenie menu wliczono już napoje bezalkoholowe i alkohol (jeśli odpowiedź jest twierdząca, to zapytajmy też: w jakiej ilości), ciasta oraz tort weselny? Jeżeli cena menu nie uwzględnia alkoholu, to czy możemy przywieźć własny czy należy go kupić na miejscu? Ważne, by zapytać również o to, gdzie będzie przechowywany alkohol i czy zostanie odpowiednio schłodzony? Możemy też dowiedzieć, czy dom weselny proponuje jeszcze inne ciekawe atrakcje w czasie przyjęcia, np. „stół wiejski” albo „szwedzki stół”.

Powinniśmy także zapytać o: szatnię dla gości, kto jest odpowiedzialny za dekorację sali, jak wyglądają toalety, czy lokal posiada parking (na ile samochodów, czy zimą jest on odśnieżany). Warto również zadać pytania dotyczące rezerwacji miejsc noclegowych dla gości. Nie sposób nie zapytać też o to, czy para młoda sama może ustawić stoły weselne. Musimy też zapytać, czy lokal jest odpowiednio przygotowany w razie wyłączenia prądu (czy posiada własne zasilenie awaryjne). Nie możemy też zapomnieć o tym, by zapytać w jakich godzinach lokal jest do naszej dyspozycji (jest to szczególnie ważne pytanie, jeśli w naszej gestii należy dekorowanie sali i catering). Musimy też zadać pytania dotyczące kosztów przyjęcia i umowy. Możemy też zapytać czy w dniu naszego wesela, odbywają się też w tym samym domu weselnym inne przyjęcia? Jeżeli tak, to w jaki sposób sale zostały od siebie oddzielone? Możemy również dowiedzieć, czy nasi goście mogą spokojnie korzystać z całego domu weselnego i jego otoczenia?