Odpowiednie dekoracje ślubne stanowią idealne uzupełnienie całego wystroju sali weselnej. Wszyscy zaproszeni goście z pewnością docenią wyjątkowe ozdoby ślubne.

Stoły są integralną częścią każdej sali weselnej. Należy jednocześnie pamiętać, że do wyjątkowej aranżacji nie wystarczy tylko ładny obrus. Istnieje jednak wiele sposobów, by łatwo i tanio udekorować odpowiednio salę ślubną.

Warto przede wszystkim przestrzegać prostej zasady: kształt i układ stołów musi być subtelny, dominującą rolę powinny natomiast odgrywać dekoracje weselne. Małe okrągłe lub owalne stoły są bardziej eleganckie w porównaniu do prostokątnych stołów. Przy ustawieniu stołów w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość sali oraz liczbę zaproszonych gości. Niemal tak samo ważny jest charakter przyjęcia oraz rodzaj weselników.

W przypadku średniego wesela w stylu rustykalnym idealne będzie ustawienie stołów w literę „E” lub w kształcie podkowy. Nowożeńcy zajmują wówczas główne miejsce przy stole i są doskonale widoczni. Nie będziemy mieć również dużych problemów z usadzeniem gości. Jeśli wiemy, że dwóch weselników się nie lubi, wystarczy ich posadzić na dwóch przeciwnych krańcach stołu. W przypadku prostokątnych stołów wyznaje się następującą zasadę: najważniejsi goście siedzą najbliżej młodej pary. Ważną zaletą stołów o takim kształcie jest większa dowolność w wyborze dekoracji weselnej.

Okrągłe stoły idealnie sprawdzą się na dużych i nowoczesnych weselach. Takie ustawienie stołu zachęca do rozmowy i poznawania się. Przy każdym stole możemy posadzić od ośmiu do dwunastu osób. Warto pamiętać o winietkach, które spełniają dwojaką funkcję. Po pierwsze ułatwią z pewnością wyznaczenie miejsca dla każdego weselnika. Po drugie stanowią wyjątkowy dodatek do pięknie udekorowanej sali ślubnej.

Stoły można ustawić również w kształcie litery U lub innym. Wystarczy tylko pamiętać, żeby nie stawiać wszystkich stołów w linii prostej. W ten sposób utrudnialiśmy bowiem relacje interpersonalne. Odpowiednio tło za stolikiem państwa młodych lub za stołem z ciastami może także podkreślić przepiękne dekoracje i właściwe rozmieszczenie stołów weselnych. Popularnie stosowanym pomysłem jest powieszenie jedynie tkaniny za państwem młodym. Warto pomyśleć więc o innych aranżacjach, np. papierowymi kwiatami, origami czy sercem. Państwo młodzi mogą też usiąść na przepięknej, eleganckiej kanapie.

Klasyczne białe obrusy są najczęściej wybierane na wesela, ale jednocześnie są najbardziej przewidywalne. Decydując się na niepowtarzalne obrusy możemy nadać wyjątkową atmosferę i podkreślić dekoracje stołu. Wybór kolorowych tkanin wywoła większe emocje. Spełnią też funkcję praktyczną: łatwiej będzie ukryć ewentualne plamy. Możemy też pomyśleć o serpentynach, wstążkach lub wielowarstwowych serwetek z odpowiednim motywem, które przepięknie ozdobią każdy stół. Koronkowe lub wzorzyste obrusy są łatwiejsze niż gładkie, białe obrusy. Efektownie wyglądają też wszelkie drapowania oraz falbanki.

Rożki z konfetti powinny pasować do koloru przewodniego wesela. Na stołach możemy położyć płatki róż lub płatki innych kwiatów. Natomiast jesienne liście będą idealne w przypadku wesel, odbywających się jesienią. Analogicznie kostki lodu sprawdzą się wyśmienicie w przypadku zimowych ślubów. Możemy też pomyśleć o postawieniu na stole: szklanych koralików czy szklanych kamieni dekoracyjnych, małych pąkach róż czy niewielkich muszelek.

Idealne oświetlenie może znacznie poprawić atmosferę. Obecnie można znaleźć wiele aranżacji weselnych, uwzględniających różne źródła światła, które pełnią ważny element całego wystroju. Na stole możemy postawić dostojne i wysokie świece w eleganckich świecznikach lub tealighty, czyli małe i drobne świeczki.

Natomiast dekoracją na środku stołu jest najczęściej sam bukiet pięknych kwiatów. Możemy jednak postawić obok niego również inne dekoracje, np. z owoców: sztucznych lub świeżych.