Przy wybieraniu idealnej sali weselnej powinieneś przede wszystkim kierować się tym, czy podoba Ci się miejsce. Warto oczywiście zwrócić też uwagę na inne aspekty, zwłaszcza na przyjazną i kompetentną obsługę, łatwym i szybkim dojazdem oraz zdolnością pracowników do błyskawicznego rozwiązywania nagle pojawiających się problemów.

Wspaniały lokal powinien znajdować się w pięknym otoczeniu. Niektóre osoby szukają sali weselnej na uboczu – z daleka od zatłoczonych ulic, z przepięknym i dużym ogrodem, w którym goście mogli miło spędzić czas. Warto sprawdzać odległość domu weselnego od kościoła. Idealna lokalizacja domu weselnego pozwałaby gościom dojście z urzędu cywilnego lub kościoła na piechotę. Niektórzy natomiast wolą, by ich sala weselna znajdowała się w centrum. Zwracają uwagę na to, by w pobliżu lokalu znajdowały się zabytki. Kluczem do poszukiwań wymarzonego lokalu jest wówczas również wielkomiejski klimat, który pasowałby do klimatu przyjęcia. Często takie rozwiązanie stosowane jest wtedy, gdy na wesele zaproszonych jest wielu gości zagranicznych

Obojętnie jaką opcję wybierze para młoda, należy zadbać o bezpieczny transport weselników albo wręczenie im mapki z dojazdem do domu weselnego. Wówczas przemieszczanie się gości z kościoła lub urzędu stanie się sprawne i unikniemy w ten sposób chaosu organizacyjnego.

Przy wybieraniu sali powinniśmy zwrócić również uwagę na pierwsze wrażenie, jakie wywołał u nas właściciel lokalu. Powinien być przede wszystkim miły i kompetentny. Nie może się spóźnić na spotkanie i mieć w stosunku do nas lekceważącego stosunku. Warto się również upewnić, że menadżer domu weselnego cierpliwie stara się odpowiadać na nasze pytania i chce wszelkie wątpliwości. Powinien być profesjonalny i kreatywny. Przy oglądaniu sali weselnej należy zapytać czy właściciel lub menadżer będą obecni na weselu i czy w czasie przyjęcia są gotowi do pomocy w razie niespodziewanych problemów.

Jeżeli zaprosiliśmy dużo gości z daleka, powinniśmy zadbać o zapewnienie im noclegu. Decydując się na wesele wyjazdowe, przy wybieraniu domu weselnego musimy zapytać o następujące kwestie:

  • Czy dany obiekt posiada właściwą liczbę miejsc noclegowych?
  • Jeżeli nie, to czy w pobliżu znajduje się jakiś hotel, pensjonat, hostel lub motel, w którym mogliby przenocować nasi zaproszeni goście?
  • Czy możemy zarezerwować obiekt jedynie dla naszych gości?
  • Czy w czasie przyjęcia można zarezerwować awaryjnie jeszcze kilka miejsc?

Lokale znajdujące się daleko od miast, najczęściej oferują miejsca noclegowe. Warto jednak samemu się upewnić i zawrzeć to w umowie z właścicielem lokalu.

Czasami zdarza się, że w jednym domu weselnym znajduje się kilka sal. Jeśli decydujemy się już na taki lokal, musimy przede wszystkim sprawdzić, czy każda sala ma osobne wejście i oddzielne kuchnie, a obsługa będzie kierowała naszych gości do odpowiedniej sali. Ważne jest, by goście nie mieszali w trakcie przyjęcia i żeby muzyka z innych sal nie docierała do naszej.

Przed zamówieniem sali na nasze wesele, warto przyjechać w dniu, w którym będzie się odbywać inne przyjęcie. W ten sposób łatwo i szybko możemy sprawdzić, ilu gości faktycznie zmieści się na danej sali. Właściciele i menadżerowie często przeszacowują liczbę gości, którzy rzeczywiście mogą zmieścić się na sali weselnej. Nie chodzi jednak o to, by tylko „upchać gości” na siłę. Każdy z weselników musi czuć się swobodnie i mieć spokojny dostęp do stołu, bufetu czy na parkiet. Idealnym rozwiązaniem jest połączeniu tanecznego parkietu z częścią jadalną. Spoglądanie na tańczących weselników, zachęca także innych do zabawy. Jeżeli lokal składa się z kilku pomieszczeń, należy zadbać o właściwe rozsadzenie zaproszonych gości na etapie organizowania przyjęcia.